GIDA TARIM HAYVANCILIK BAKANLIĞI YATIRIMI HİBE DESTEĞİ

Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Konya Ovası ve Doğu Karadeniz Projeleri kapsamındaki illerde yeni kurulacak ya da tadilat yapılacak işletmelere (ahır veya ağıl) %50 hibe desteği, damızlık, koç, boğa ve teke alımlarında ise %80 hibe desteği sağlanacaktır. Hibe desteği uygulaması 2018 yılına kadar devam edecektir.

Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Konya Ovası ve Doğu Karadeniz Projeleri kapsamındaki 35 ilde uygulanacak hibe desteğinde büyükbaş için en az 10 baş anaç, en çok 49 baş anaç kapasiteli, küçükbaş için en az 100 baş anaç, en çok 200 baş anaç kapasiteli yeni ahır ve ağıl yapımı, tadilatı ve kapasitelere uygun damızlık erkek materyal (boğa, koç, teke) alımı için hibe desteği sağlanacaktır. Başvuru yapanlar arasında uygun görülenlere yeni inşaat ve tadilat için yüzde %50,damızlık boğa, koç ve teke alımı için ise yüzde 80 hibe desteği verilecektir. 

Hibe desteği 2014-2018 yılları arasında uygulanacaktır.

Yatırım konularını gerçekleştirmek üzere gerçek ve tüzel kişiler başvuruda bulunabilir. İşletme kapasitesi büyükbaş işletmelerde 49 baştan, küçükbaş işletmelerde ise 200 baştan büyük olan gerçek ve tüzel kişiler, bu üst sınırlara kadar olan kısım için hibe desteğinden yararlandırılır, kapasite fazlası kısımlar yatırımcı tarafından ayni katkı olarak karşılanır. Her proje sahibi, proje konularından sadece bir defa hibe desteğinden yararlanabilir. Vergi, sigorta, nakliye, KDV gibi masraflar başvuran yetiştiriciye aittir.

Başvurular her ayın 1 - 15'i arası yapılacaktır. 

Hibe Desteğinden Faydalanacak iller:

Doğu Anadolu Projesi (DAP): Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Elâzığ, Erzurum, Hakkâri, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli ve Van.

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP): Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak.

Konya Ovası Projesi (KOP): Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray.

Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP): Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Bayburt ve Gümüşhane